דבר ראש המחלקה

דבר ראש המחלקה

אנו מכשירים שחקניות ובמאיות להשתלבות בתיאטרון הישראלי על גווניו השונים, וללימודי המשך של תואר שני ביצירה תיאטרונית באוניברסיטאות השונות. 

הלימודים במחלקה לתיאטרון כוללים הכנה ללימודי תואר שני בתרפיה באמנויות (בין היתר פסיכודרמה ודרמה תרפיה), כאשר חלק מדרישות הסף עבור מוסדות הלימוד השונים ניתן להשלים אצלנו בקורסים בזום ובסדנאות מעשיות שאנו מעמידים לרשות הסטודנטיות בזמן לימודי התואר הראשון.

המחלקה לתיאטרון היא בעלת ותק של 29 שנים. מאות בוגרות מלמדות ברחבי הארץ ועומדות בראש מגמות לתיאטרון באולפנות ובבתי ספר שונים, מביימות במסגרות מגוונות, וחלקן אף פתחו בתי ספר למשחק והקימו קבוצות תיאטרון עצמאיות, זכו בפרסים ובהערכה מקצועית רבה. הפעילות הענפה של הבוגרות שלנו היא מקור לגאווה עבור הצוות המסור, הן הותיק והן הצעיר. לא מעט בוגרות חזרו אלינו לאחר לימודי תואר שני כמורות מן המנין במחלקה. 

הסגל שלנו מורכב מאמניות פעילות מן השורה הראשונה בתחומי אמנויות הבמה, ומאנשי אקדמיה בעלי דוקטורט בתחום התיאטרון שעוסקים במחקר ובמחזאות. כמוכן מתקיימות סדנאות של אמנים אורחים וכיתות אמן. בכל שנה מוזמנות במאיות מקצועיות מחוץ למכללה לביים את ההפקה המרכזית של שנה ג'. המחלקה היא מן המוסדות המובילים במחקר האקדמי על תיאטרון ויהדות, מקיימת ימי עיון שנתיים בנושא, ועומדת בחזית החדשנות של מחקר ועשייה, בצומת שבין התרבות היהודית לבין אמנות התיאטרון.

החזון של המחלקה הוא להכשיר נשות תיאטרון בעלות יכולת אמנותית ואקדמית המביאות לידי ביטוי ביצירתן את עולמן האמוני והאישי, ובמקביל הן מורות מצויינות לתיאטרון.

המחלקה שמה לה למטרה לעודד עיסוק אמנותי בחומרים מן המקורות היהודיים, לצד המחזאות העולמית והישראלית. החל מתשפ"ג מתקיימת במחלקה חממה עבור פרויקטים של בוגרות טריות ובתשפ"ד יוקם אנסמבל של בוגרות המחלקה לדורותיהן, בו הן תוכלנה לשחק ולביים, ברוח החזון של המחלקה, לצד יצירה אישית. במקביל, מתקיימת במחלקה מעבדה לתיאטרון נסיוני במתכונת של בית מדרש, לשם פיתוח חומרים מן המקורות היהודיים לכדי יצירה להעלאה בידי האנסמבל, או במסגרות אחרות.

במרכז ההשתלמויות שלנו מוזמנות נשות תיאטרון מכל גווני הקשת לקחת חלק בלימודי החוץ של המחלקה לתיאטרון, כאשר המורות שביניהן תוכלנה לקבל גמולי השתלמות.

לצידי נמצאת עוזרת ראש החוג ומרכזת ההפקות שלנו, אסתר רוטמן, בוגרת המחלקה, יוצרת, שחקנית ומורה. יום-יום אסתר פותרת בעיות כבמטה קסם, נותנת מענה לכל בקשה, ותמיד זמינה לתת כתף ואזן קשבת לסטודנטיות ולסגל.

אסיים במילה אישית: המחלקה לתיאטרון ב'אמונה' היא מפעל חייה של דר' רבקה מנוביץ-מעייני, שהקימה וניהלה את המחלקה במשך שנים רבות. אני מלמדת כאן מזה 27 שנים, כמעט מהיום הראשון, מכירה וזוכרת את כל הבוגרות שלנו. הדלת שלי פתוחה תמיד לבקשות, להתיעצות, לעזרה, ליוזמות, להצעות. 

גאוותי על המקום הייחודי שהמחלקה תופסת במרחב האמנותי והפדגוגי בישראל, על הבוגרות שלנו ועל הצוות שלנו. לא בכדי, תחושת מעוף אוחזת במי שנכנסים לבנין סדנאות התיאטרון ב'אמונה'.

מאחלת לכולנו הצלחה רבה!

דר' שרית קופמן-שמחון

ראש המחלקה לתיאטרון ב'אמונה' – הפקולטה לאמנויות ועיצוב