על המחלקה

על המחלקה

המחלקה לתיאטרון ב"אמונה" היא המקום היחיד בארץ בו מוענק תואר בהוראת אמנות התיאטרון לסטודנטיות דתיות, במסגרת לימודים נשית דתית. הלימודים ב"אמונה" מכינים את הסטודנטיות ברמה הגבוהה ביותר כאמניות, נשות אקדמיה ומורות לתיאטרון. הלימודים מאפשרים התמחות במסלול משחק או במסלול בימוי. לצד ההכשרה להוראה בבתי ספר יסודיים ובחטיבה העליונה (כולל הגשה לבגרות בתיאטרון). בשנת הלימודים תשפ"ד ייפתח גם מסלול של לימודי גברים לתואר הוראת תיאטרון.

אנו מכשירים שחקניות ובמאיות להשתלבות בתיאטרון הישראלי על גווניו הרבים, וללימודי המשך של תואר שני ביצירה תיאטרונית באוניברסיטאות השונות. במקביל, הלימודים במחלקה לתיאטרון כוללים הכנה ללימודי תואר שני בתרפיה באמנויות (בין היתר פסיכודרמה ודרמה תרפיה), כאשר חלק מדרישות הסף של פסיכולוגיה עבור מוסדות הלימוד השונים ניתן להשלים אצלנו בקורסים בזום שאנו מעמידים לרשות הסטודנטיות בזמן לימודי התואר הראשון.

המחלקה לתיאטרון ב'אמונה' היא בעלת ותק של 28 שנים. מאות בוגרות שלנו מלמדות ברחבי הארץ ועומדות בראש מגמות לתיאטרון באולפנות ובבתי ספר שונים, מביימות במסגרות מגוונות, וחלקן אף פתחו בתי ספר למשחק והקימו קבוצות תיאטרון עצמאיות, זכו בפרסים ובהערכה מקצועית רבה. הפעילות הענפה של הבוגרות שלנו היא מקור לגאווה עבור הצוות המסור, הן הותיק והן הצעיר. לא מעט בוגרות חזרו אלינו לאחר לימודי תואר שני כמורות מן המנין במחלקה. 

הסגל שלנו מורכב מאמניות פעילות מן השורה הראשונה בתחומי אמנויות הבמה, ומאנשי אקדמיה בעלי דוקטורט בתחום התיאטרון שעוסקים במחקר ובמחזאות. בכל שנה מוזמנות במאיות מקצועיות מחוץ למכללה לביים את ההפקה המרכזית של שנה ג'. המחלקה היא מן המוסדות המובילים במחקר האקדמי על תיאטרון ויהדות, מקיימת ימי עיון שנתיים בנושא, ועומדת בחזית החדשנות של מחקר ועשייה, בצומת שבין התרבות היהודית לבין אמנות התיאטרון.

החזון של המחלקה הוא בראש ובראשונה להכשיר נשות תיאטרון בעלות יכולת אמנותית ואקדמית המביאות לידי ביטוי ביצירתן את עולמן האמוני והאישי, ובמקביל הן מורות מצויינות לתיאטרון.

המחלקה שמה לה למטרה לעודד עיסוק אמנותי בחומרים מן המקורות היהודיים, לצד המחזאות העולמית והישראלית. בתשפ"ד תוקם חממה של בוגרות המחלקה, בו הן תוכלנה לשחק ולביים, ברוח החזון של המחלקה, לצד יצירה אישית. במקביל, מתקיימת במחלקה מעבדה לתיאטרון נסיוני במתכונת של בית מדרש, לשם פיתוח חומרים מן המקורות היהודיים לכדי יצירה להעלאה בידי האנסמבל, או במסגרות אחרות.

הבוגרות שלנו מוזמנות לקחת חלק בלימודי החוץ של המחלקה לתיאטרון, השתלמויות עבורן תוכלנה המורות שביניהן לקבל גמולי השתלמות.

לצידי נמצאת עוזרת ראש החוג ומרכזת ההפקות שלנו, אסתר רוטמן, בוגרת המחלקה, אמנית, שחקנית ומורה. יום-יום אסתר פותרת בעיות כבמטה קסם, נותנת מענה לכל בקשה, ותמיד זמינה לתת כתף ואזן קשבת לסטודנטיות ולסגל.

אסיים במילה אישית: המחלקה לתיאטרון ב'אמונה' היא מפעל חיים של דר' רבקה מנוביץ-מעייני, שהקימה וניהלה את המחלקה במשך שנים רבות. אני מלמדת כאן מזה 26 שנים, כמעט מהיום הראשון, מכירה וזוכרת את כל הבוגרות שלנו. הדלת שלי פתוחה תמיד לבקשות, להתיעצות, לעזרה, ליוזמות, להצעות. 

גאוותי על המקום הייחודי שהמחלקה תופסת במרחב האמנותי והפדגוגי בישראל, גאוותי על הבוגרות שלנו ועל הצוות שלנו. לא בכדי, תחושת מעוף אוחזת במי שנכנסים לבנין סדנאות התיאטרון ב'אמונה'.

מאחלת לכולנו הצלחה רבה!

דר' שרית קופמן-שמחון

ראש המחלקה לתיאטרון ב'אמונה' – הפקולטה לאמנויות ועיצוב

 
ראש החוג: ד"ר שרית קופמן-שמחון

עוזרת ראש החוג ומרכזת הפקות: אסתר רוטמן